Ootamatu kehakaalu langus ja väsimus

Üldiselt arvatakse kaalulangus ja väsimus ühte sellesse kategooriasse, mis aitab arstil mõelda otstarbekalt, milline haigusprotsess võib neid sümptomeid põhjustada. Vähk on alati kaalutud, kui keegi esineb kehakaalu ja väsimuse korral, kuid need sümptomid võivad põhjustada mitmesuguseid muid põhjuseid, sealhulgas viirusnakkus ja muud haigused. Massi kadu ja väsimuse leevendamiseks võib kasutada erinevaid ravimeetodeid, mis luuakse pärast põhjalikku meditsiinilist töökorda.

Kaalulangus ja väsimus

Ralph Gonzalesi ja Paul L. Nadleri sõnul “Praegune meditsiiniline diagnoosimine ja ravi” leevendab üldjuhul ühte kolmekordset kategooriat: üldine nõrkus või ülesannete alustamisega seotud probleemid; kerge tööülesanne pärast töö algust ja vaimne väsimus või keskendumisraskused. Kaalulangus on üldjuhul üks kahest tüübist: vabatahtlik kaalulangus, mis on seotud dieedi ja füüsilise koormusega, ei ole meditsiiniliselt seotud; tahtmatu kehakaalu langus, mis tähendab vähemalt 5-protsendilist kehakaalu kadumist vähemalt kuus kuud, kui Ta ei püüa kaalust alla võtta, on meditsiiniliselt seotud.

Äkiline kaalulangus ja väsimus

Carol Reife sõnul on “Harrisoni sisehaiguste põhimõtted”, samal ajal kui vähk peab olema kehahooldust ja väsimust esindava isiku diferentsiaaldiagnostikas; vähk põhjustab äkilisi sümptomeid, mitte ägedate sümptomite asemel aeglasemat sündmust. Äkilised sümptomid näitavad, et sümptomid võivad põhjustada midagi uut, näiteks infektsiooni. Infektsioonid, mis võivad põhjustada ootamatut kehakaalu langust ja väsimust, hõlmavad hepatiiti ja HIV-infektsiooni.

Muud põhjused

Mayo kliiniku andmetel võib eriti raske kroonilise haiguse esinemine põhjustada ootamatut kehakaalu langust ja väsimust. Selliste haiguste näideteks on teatud metaboolsed seisundid nagu diabeet ja hüpertüreoidism ning seedetrakti häired, nagu Crohni ja tsöliaakia. Psühhiaatriline haigus, sealhulgas depressioon ja dementsus, võivad põhjustada kehakaalu langust ja väsimust.

Diagnoosimise lähenemine

Carol Reife sõnul on esimene samm kinnitada, et kehakaalu langus on tegelikult toimunud. Seda saab teha varem kogutud kaalumõõtmete abil või märkides, et eelnevalt hästi sobivad riided on muutunud liiga lahtiseks. Tuleb teha ajalugu ja füüsilist tööd, mis keskenduks kaalukaotuse põhjustele, sealhulgas kroonilisele haigusele, infektsioonidele, vähile, ainevahetushäiretele ja nii edasi. Laboratoorsed katsed suunatakse ajaloo ja füüsilise eksami tulemustega, kuid võivad hõlmata muuhulgas täielikku vereanalüüsi, kilpnäärme testi ja uriinianalüüsi.

Ravi

Ootamatu kaalulangus ja väsimus sõltub põhjusest. Näiteks kui vähk põhjustab teie kehakaalu langust ja väsimust, on ravi tavaliselt kirurgiline eemaldamine koos keemiaravi või kiiritusravi. Seevastu kui põhjustab uut viirusnakkust, koosneb ravi sobivatest viirusevastastest ravimitest ja kui psüühikahäire põhjustab, võib ravi sisaldada farmakoloogilist ja käitumuslikku ravi, mille eesmärk on selle haiguse muutmine.