Kaalium ja hüpotüreoidism

Kaelas asuv kilpnääre toodab kilpnäärmehormoone, mis aitab säilitada normaalset ainevahetust, soodustab valkude sünteesi, reguleerib luude kasvu ja ajurakkude küpsemise kontrolli. Hüpotüreoidism on madal vere türoidhormoon. Hüpotüreoidismi seostatakse kaaliumi eritumise vähendamisega uriinis, hüpotüreoidiga patsientidel asendades kilpnäärme hormooni, suureneb kaaliumi eritumine uriiniga.

Kaaliumisisaldus

Kaalium on rakus kõige rikkalikumalt positiivselt laetud elektrolüüt. Kuid see jätab rakust alati ilma kaaliumisisese asenduseta või kaaliumi eritumise uriinist piisava kontrolli, võib keha kaaliumi kaotada. Neerud kohandavad kaaliumi eritumist uriiniga, vastuseks aldosteroonile, neerupealiste poolt toodetud steroidhormoonile. Aldosteroon vabaneb hüperkaleemiatest või kaaliumisisalduse suurenemisest veres, see põhjustab kaaliumi suurenenud eritumist.

Hüpotüreoidism ja hüperkaleemia

Kuna hüpotüreoidism võib aeglustada kaaliumi eritumist uriinis, võivad teatavad haigusseisundid, mis põhjustavad kaaliumisisalduse verest vabastamist, põhjustada hüperkaleemiat, kuid hüpotüreoidismiga seotud hüperkaleemia ei tulene neerupuudulikkusest. Teised mehhanismid, mis ei sisalda düsfunktsionaalseid neere, põhjustavad hüpotüreoidismiga seotud hüperkaleemiat. Tervetel inimestel esineb hüperkaleemiat harva, kuna neerud võivad aldosterooni korral reageerida, mis suurendab kaaliumi eritumist urineerimisel, vältides seega hüperkaleemiat. Vastavalt 2002. aasta aprilli “koduloomade endokrinoloogia” väljaande artiklile hüpotüroidkodud võivad põhjustada hüperkaleemiat. Sellised kõrvaltoimed on tõenäoliselt ka hüpotüreoidsete patsientide puhul.

Hüperkaleemia sümptomid

Kergelt tõusnud kaaliumisisaldus ei pruugi olla seotud sümptomitega, kuid kaaliumisisalduse mõõdukas kuni tõsine tõus on sageli seotud sümptomitega. Hüperkaleemia põhjustab tihtipeale vererõhu tõusu, mis esineb isegi kerge kaaliumisisalduse korral ja mida ei saa tõenäoliselt seostada sümptomitega. Hüperkaleemia erinevateks sümptomiteks on ebaregulaarne südametegevus, väsimus, üldine nõrkus, tuimus, halvatus, õhupuudus, iiveldus ja oksendamine.

Hüpotüreoidismi sümptomid

Kuna kilpnäärme hormoonid kontrollivad ainevahetust, põhjustavad kilpnäärmehormooni madalad tasemed energia tootmisel toitainete lagunemist ja sünteesi. Tänu väiksemale energiatootmisele tekitab hüpotüreoidismiga inimene väsimus ja üldine nõrkus. Hüpotüreoidismi teisteks sümptomiteks on hääle kõhtukus, kõhukinnisus, kehakaalu tõus, raske menstruaalverejooks, rabenud küüned ja depressioon. Kui kilpnäärme talitlushäire põhjustab hüpotüreoidismi, suurendab kilpnäärme suurenemine hüpofüüsi poolt – kilpnääre kontrolliva näärme kaudu – kilpnäärme sugurakk või laienemine.