Must seemne toiteväärtus

Lähis-Ida päritolu lilleseemne Nigella sativa toodab seemneid, mida tavaliselt nimetatakse mustadeks seemneteks või must köömeniks. Toiduvalmistamise ja tervise veebisaidi Diet Spotlight kohaselt kasutavad inimesed toiduvalmistamiseks seemneid vürtsi lisamiseks ning tarbivad ka pulbrilist mustanahalist ja mustast seemneõli tervisele. Pulbervärvitud mustade seemnete lisandid on saadaval kapslites, samuti õliekstraktist pudelites ja pehmete kõvakapslitena. Mustine seemneõli on oluliste rasvhapete ja teatud muude toitainete hea allikas.

Toitained

Mustade seemnekomponentide hulka kuuluvad aminohapped, valgud, süsivesikud, fikseeritud õlid, lenduvad õlid, alkaloidid, saponiin ja kiudaine. Musta seemne süsivesikud sisaldavad monosahhariidide arabinoosi, glükoosi, ramnoosi ja ksüloosi. Seemne sisaldab ka kaltsiumi, rauda, ​​kaaliumi ja naatriumi. Kuna inimesed tarbivad üldiselt väga väikest musta seemne kogust või kasutavad lisaainena ekstraheeritud õli, on seemne enda jaoks vähe toiteväärtust.

Fikseeritud õlid

Must seemne sisaldab fikseeritud õlisid, mis koosnevad 84-protsendistest rasvhapetest, märgib Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Mustaõli lisand annab 45 kalorit ühe teelusikatäie kohta, kõik neist rasvast. See sisaldab 22 protsenti alfa-linoleenhapet, põletikuvastast oomega-3 rasvhapet ja 59 protsenti linoolhapet, oomega-6 rasvhapet. Dr Gabe Mirkin selgitab, et kuigi inimesed kalduvad kalaõli kui omega-3 rasvhapete parimat allikat kaaluma, on kasulikud ka seemned ja muud taimsed allikad.

Potentsiaal

Must seeme sisaldab ka tmo-mikinooni, millel on antioksüdandilised omadused ja millel võib olla maksa kaitsemeetmed, Sloan-Ketteringi aruanded. Nigellone musta seemnega pärsib histamiini vabanemist ja võib vähendada allergia sümptomeid.

Teadusuuringud

Vastavalt Sloan-Ketteringi andmetele puuduvad teadusuuringud inimestega, et kinnitada musta seemne tervisele kasulikku rasvhapete sisaldust. Laboratoorsed ja loomkatsed näitavad, et seemne üksikute koostisosade omadused võivad olla antiparasiitilised ja põletikuvastased ning need võivad olla kasulikud immuunsüsteemile. Tikrokinoon ja teised komponendid avaldavad loomkatsetes vähivastast toimet, vähendades kasvajate kasvu ja suurust.

Annustamine

Mustaseemneõli standarddoos on toidus 1 kuni 2 tl või 2 kapslit päevas. Kaks kapslit annavad tüüpiliselt 1000 milligrammi mustast seemneõlist. Negatiivsed mõjud on haruldased, kuid väga suured annused põhjustavad uurimise ajal rottidel maksa- ja neeruprobleeme, hoiatab Sloan-Kettering.