Olümpiamängude info lastele

Tänased täna olümpiamängud on väga erinevad olümpiamängudest, mis toimusid Olympias, Kreekas, enam kui 2700 aastat tagasi. Alates sellest ajast on neid hoitud üle kogu maailma, osales rohkem kui 200 riigis ja on hõlmanud mitmeid erinevaid spordialasid. Mõned olümpiaandmed võivad olla lastele eriti huvitavad.

Olümpiamängud loodi ja esmakordselt toimus 776 B.C. Iidse Kreeka kuninga ja Kreeka jumalate, Zeusi ja Hera kuninga auks, ja võistlema saavad ainult mehed. Esimesed ametlikud kaasaegsed olümpiamängud peeti Kreekas Ateenas 1896. aastal. Alates sellest ajast on suvelmõistatused toimunud iga nelja aasta järel paljudes suuremates linnades kogu maailmas. 1924. aastal toimusid esimesed taliolümpiamängud. Need toimuvad ka iga nelja aasta järel, kuid neid korraldatakse kaks aastat pärast suveolümpiamänge. Linn, kus mänge hoitakse, nimetatakse vastuvõtva linnaks. Naistel lubati esmakordselt 1928. aastal olümpiamängudel konkureerida.

Olümpiamängudel mängitud spordiarv muutub aasta-aastalt. Mõned kõige populaarsemad suveolümpiamängud on ujumine, jalgrattasõit, võimlemine, võrkpall ja ratsutamine. Samuti on palju sündmusi, mida nimetatakse üldiselt kergejõustikuks, näiteks 100-meetrine kriips, maraton, takistus, relee, pikk hüpp, hüppama ja vaateväljak. Taliolümpiamängude hulka kuuluvad allamäge ja murdmaasuusatamine, bobling, jook uisud, jäähoki, lumelauad ja suusahüpped. Mängud ei mängi enam mänge, nagu golf, lakroos, rugby-liit ja veemootor sport. Kui sport on pealtvaatajate hulgas väga populaarne ja seal on palju võistlejaid kvalifitseerunud sportlasi, võib Rahvusvaheline Olümpiakomitee otsustada selle kasutusele võtta järgmistel olümpiamängudel, mis tähendab tavaliselt, et üks vähem populaarne spordiala tuleb langetada.

Mängude avatseremoonia on tavaliselt dramaatiline tähistamine, mis hõlmab sadu inimesi. Avamistseremoonia algab vastuvõtjariigi lipu tõstmisega ja tema hümni laulmisega. Siis toimub muusika, tantsu ja värvikas kostüüm koos kõrgtehnoloogilise valgustuse ja eriefektidega. Seejärel läheb iga sportlane oma riigi bänneri alla staadionile. Avamistseremooni lõpus edastatakse olümpia taskulamp viimast vedaja, kes mängib mängu avamiseks tohutut tulekahju.

Olympic põleti on Kreeka vana olümpiamängude sümbol. Kaks nädalat enne mänge on Kreekas leegid valgustatud ja maailmas ringi mänguvatest mänguvõimalustest rännates. Tavaliselt veetakse jooksjaid, kuid on laevaga sõitnud, kaamel, lennuk ja kanuu. 2000. aastal sõitis põleti esmakordselt veealust, kui sukelduja tõi selle läbi Austraalias Great Barrier Reefi.

Paraolümpiamängud toimuvad vahetult pärast suve- ja talvemänge ning on mõeldud kehalise puudega sportlastele. Eriolümpiaad on iga kahe aasta tagant võistlus ja kõik sportlased on intellektuaalselt puudega.

Ajalugu

Olümpiamängud

Avamistseremoonia

Olümpiapõis

Muud olümpiamängud