Dieedi tabletide ajalugu

Iluajastus on aja jooksul muutunud. Alates 19. sajandi lõpus hakkasid naiste osakaalud, eriti naiste osakaal, nihkuma naturaalse ja sportliku välimuse poole. See muutus tõi kaasa lahenduste leidmise, mis muudaks kehakaalu lihtsamaks. Sellest tulenevalt on populaarsust kogenud dieedi tabletid ja need on aastate jooksul edasi arenenud.

Varajase dieedi tabletid

Esimesed dieedi tabletid said kättesaadavaks 1800-ndate lõpu patendiarsti erialal. Nimetatud on rasvade reduktorid, need põhinevad kilpnäärme ekstraktil, mis võib suurendada ainevahetuse kiirust. Pillid peeti tõhusaks kehakaalu vähendamiseks. Kahjuks olid pillidel ootamatud kõrvaltoimed, sealhulgas ebanormaalsed südame löögid, südame löögisageduse suurenemine, nõrkus, valu rinnus, kõrge vererõhk ja isegi surm. Kuigi riskid olid märkimisväärsed, kehtis selline kaalulangus veel kuni 1960. aastateni.

20. sajandi alguses

1930. aastatel sai populaarne kehakaalu langetamiseks uus ravim, mida nimetatakse dinitrofenooliks. Uuring näitas, et see tekitab kehas termogeenset toimet. Uimasti poolt põhjustatud hüpertermia juhusliku surmaga seotud kõrvaltoimete, raskete lööbejuhtumite, maitsetundlikkuse kahjustuste ja silmakahjustuste tekkimisega hakkasid teatada. Need intsidendid aitasid kaasa uute seaduste vastuvõtmisele, mis andis toidu- ja ravimiametile suurema kontrolli ja Ameerika Ühendriikides dinitrofenooli kasutamine peatati.

20. sajandi keskpaik

1950. aastate keskpaigaks sai amfetamiinid valikuravimiks. Stimuleerijat anti II maailmasõja ajal sõduritele, et hoida neid ettevaatlikuna. Üks kõrvaltoimeid oli isu supressioon. See viis USA-s välja kirjutatud pillidesse, et aidata inimestel kaalust alla võtta. Kuritarvitamise ja negatiivsete neuroloogiliste ja psühholoogiliste mõjude risk osutus olulisemaks kui pakutava ravimi väärtus. Teine ravim, aminoreks fumaraat, töötati välja rasvumise raviks 1965. aastal. Kahjuks tõi see paljudel juhtudel kaasa pulmonaalse hüpertensiooni ja võeti turult välja 1968. aastal. Ka 1960-ndad näitasid kilpnäärme hormooni taaskasutamist kaalulanguse raviks . Seda kasutatakse tihti koos diureetikumidega, lahtistid ja amfetamiinidega, et soodustada kehakaalu langust. Lõppkokkuvõttes kaotas see lähenemine toksilisuse ohtude tõttu ära.

Ephedra

1970. aastatel kasutas taani arst astma raviks efedriini kombinatsioonis kofeiiniga. See ravi lõpuks määrati kehakaalu langetamiseks. 1994. aastal võttis Ameerika Ühendriigid vastu tervise- ja haridusseaduse toidulisandi, liigitades efedraid herbina, mis ei nõua FDA heakskiitu. Sellest tulenevalt suurenes üldiselt rasvumisega efedra kasutamine. Kardiovaskulaarsete ja neuroloogiliste probleemide korral ravimi kõrvaltoimed sundisid FDA-d kuulutama ephedra ohtlikuks aineks. Fenüülpropanoolamiin, kemikaal, mis pärineb ephedrilt, sai samuti populaarseks kui isu pehmendaja. Selle kasutamine lõpetati, kui registreeriti hemorraagiline rabandus ja suurenenud hüpertensioon.

Fenfluramiin

Ravim fenfluramiin kinnitati kaalulangetamise meetodina 1973. aastal. Selle kõrgeim populaarsuse tase oli 1992. aastal, kui seda kombineeriti teise ravimiga, fentermiin, ravimis, mis tuntud fen-fenina. Üle 18 000 000 retsepti kirjutatud ainult 1996. aastal. Phenofenit kasutavatel patsientidel tekkis kõrvaltoime südamele, sealhulgas kopsu hüpertensioon, südamekahjustused ja klapi kõrvalekalded. Nende ohtude tõttu eemaldati nii fenfluramiin kui ka fentermiin vabatahtlikult turult 1997. aastal.

21. sajandil levitasid turul toidulisandid, mis põhinevad paljudel ravimtaimedel. Viimane sisenemine dieedi pillide areenile on Orlistat, müüdud retseptiga kui Xenicali ja üle-leti nagu Alli. Orlistat võetakse seedetrakti imendunud toidurasvade koguse vähendamiseks. Orlistati kasutatakse koos vähendatud kalorsusega dieediga.

21. sajand